utrudniony jest do nich dostęp od strony zewnętrznej. To już robota dla fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia, aby mógł wykonywać prace na wysokościach. Zasady takich usług są dokładnie określone w przepisach BHP.
Jeśli fasada budynku jest w trakcie renowacji, nie ma z tym problemu. Pracownicy firmy czyszczącej mogą skorzystać z zainstalowanych do tego celu rusztowań. Ale gdy aktualnie brak jest rusztowań, muszą oni wykorzystywać różnego rodzaju platformy robocze. Bardzo przydatny jest podnośnik koszowy lub nożycowy. Nowoczesne podnośniki dają możliwość dostępu nawet do wysokości 50 metrów. Jest to sprzęt samojezdny, dzięki czemu ekipa może się sprawnie przemieszczać do kolejnych okien. Każdego typu zwyżka jest wyposażona w szereg urządzeń chroniących, które sprawiają, że prace na wysokościach są całkowicie bezpieczne.
Jedną z takich dziedzin jest praca
W obecnych czasach jest wiele zawodów, które są niezastąpione dla funkcjonowania innych firm. Jedną z takich dziedzin jest praca na wysokościach. Firma oferująca pomoc w dotarciu do wysokich elementów jest niezastąpiona i często bez jej pomocy firmy produkcyjne i posiadające wysokie budynki nie mogą pracować. Podnośnik czy zwyżka pozwala na dotarcie do wysoko zainstalowanego oświetlenia, dachu czy też okien.
Najczęściej wykonywane prace na wysokościach to: odśnieżanie, sprzątanie, mycie okien i innych powierzchni, wymiana oświetlenia czy też likwidacja gniazd owadów.
Odśnieżanie miejsc wysoko położonych takich jak dachy czy balkony jest niezbędne w przypadku zalegania dużej ilości śniegu. Dłuższe zaleganie tych opadów grozi zawaleniem dachu budynku.
Wykorzystanie podnośników przy myciu wysoko umiejscowionych okien jest bardzo pomocne i również dba o bezpieczeństwo pracowników. Tradycyjne mycie okien może w tym przypadku stwarzać zagrożenie upadkiem z wysokości.
Szczególnie pomocne jest również wykorzystanie zwyżki przy usuwaniu gniazd owadów, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
No dobrze ale skąd wziąć taki
Podnośnik, czy inaczej mówiąc - zwyżka, to wręcz nieoceniona pomoc, kiedy trzeba wykonać jakieś prace na wysokościach. No dobrze, ale skąd wziąć taki sprzęt? Oczywiście, że trzeba go wypożyczyć i to jeszcze od razu z obsługą. Okazuje się, że na rynku można znaleźć wiele firm, które zajmują się wynajmem bardzo różnych sprzętów, więc trzeba po prostu namierzyć taki podmiot i już. Nawiasem mówiąc, usługi w zakresie wynajmu w obecnej dobie cieszą się sporym zainteresowaniem. Ludzie wypożyczają samochody, dźwigi, betoniarki, koparki, podnośniki i inne. Prawdę mówiąc, podaż w tym zakresie określana jest przez popyt, bo to klienci w końcu decydują o tym, co ostatecznie oferują wypożyczalnie.
Na zakończenie naszych rozważań podajmy kilka sytuacji, w których potrzebna jest zwyżka. Otóż, kiedy trzeba pomalować elewację wysokiego budynku, kiedy konieczne jest przycięcie zbyt wybujałego drzewa czy też kiedy trzeba naprawić trakcję elektryczną konieczne jest wykorzystanie tego chyba wręcz epokowego udogodnienia.
Są one dużo bezpieczniejsze niż rusztowania
Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność pracy na wysokościach, czyli przy różnego rodzaju budowach, instalacjach, pracach konserwatorskich na wieżowcach, a czasami nawet w sadownictwie, wykorzystuje się podnośniki. Są one dużo bezpieczniejsze niż rusztowania, czy drabiny, a przy tym mają dużo większe możliwości. Przy tego rodzaju pracach można spotkać podnośniki teleskopowe, przegubowe, przegubowo-teleskopowe, nożycowe, masztowe, a wszystkie one należą do rodziny podnośników koszowych tzw. zwyżek. Użycie danego urządzenia jest uzależnione od rodzaju konstrukcji, warunków atmosferycznych i wysokości, na której ma on pracować. Zwyżka to urządzenie dźwignicowe, mające ruchome ramię, na którego końcu umieszczony jest kosz przystosowany do transportu ludzi i sprzętu. Zazwyczaj spotyka się maszyny samojezdne ale konstrukcje te montuje się także na samochodach ciężarowych i platformach jezdnych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zwyżki są wyposażone w ograniczniki i czujniki. Prace na wysokościach z zastosowaniem podnośników muszą być wykonywane przez operatorów mających odpowiednie przeszkolenie.